
A kutya társas lény, emiatt a legtöbb kutyus nem szereti az egyedüllétet. Ilyenkor a falkájától elszakítva érzi magát, szoronghat, félhet és pánikolhat. Ezt a szorongást próbálja enyhíteni mindenféle pusztító vagy néha akár önpusztító viselkedéssel.
A kutya szeparációs szorongásnak igen szembetűnő tünetei lehetnek, és sok mindentől kialakulhat, azonban kitartással, következetességgel, és a megfelelő eszközökkel enyhítheted a kutya szeparációs szorongását.
Mik a tünetei?
Kedvenced szeparációs szorongásban szenved, ha a következő viselkedésformák valamelyike tartósan fennáll, amikor elhagyod a lakást:
- romboló, pusztító viselkedés
- az egyébként szobatiszta kutyus bekakil, bepisil
- órákig fennálló sírás, ugatás, vonyítás
- ritkán öncsonkítás (pl. farok, végtagok kirágása)
Fontos, hogy a kutyusod nem pusztán rosszalkodik, hanem így próbálja enyhíteni a benne lévő feszültséget. Ezért, ha megbünteted és leszidod, azzal csak rontasz a helyzeten, hiszen a büntetés miatt tovább nő a feszültsége.
Miért alakul ki?
Ha egy kutyát elkényeztetsz, nagy eséllyel fogja magát falkavezérnek érezni. Ha minden kis nyüszítésnél engedsz neki, meg fogja tanulni, hogy sírással és a kérlelő szemeivel bármit elérhet. Az elkényeztetés következménye hosszú távon pedig az, hogy a kutyus büntetésnek éli meg, ha nem vele foglalkozol.
Szeparációs szorongás kialakulhat a túl sok együttlét miatt is. Kedvenced valószínűleg nagyon boldogan fogadta a hírt, amikor a koronavírus járvány miatt home office-ban kezdtél el dolgozni. A folyamatos otthonlét miatt azonban fennáll a túlkötődés veszélye, és az együtt töltött idő miatt különösen nehéz lesz a kutya számára az egyedüllét. Gondolkodj előre, és tervezz be egyedüllétet a kutyus számára. Tégy egyedül egy hosszabb sétát, ez neked is jót fog tenni, és a kutyádat is hozzá tudod szoktatni a rövidebb-hosszabb egyedüllétekre.
Mi a teendő a szeparációs szorongás ellen?
Állítsd helyre a hierarchiát közted és a kedvenced között.
Általában a fő probléma, hogy a kutya falkában betöltött szerepe nincs rendben. Ezért nagyon fontos, hogy te, vagy valamelyik másik családtag legyen a falka vezére.
Így legyél falkavezér:
- Állíts fel egy a kutya számára betartható szabályrendszert, és tartsd be következetesen. Pl: legyenek helyek, ahol kutyusod szabadon mozoghat, de legyenek számára tilos helyek
- Etetésnél a kutya csak akkor kezdjen enni, ha megengedted neki
- Ha elhagyod a lakást, nem kell köszönnöd a kutyádnak
- Ha megérkezel a lakásba, először a többi családtagot üdvözöld, a kutyushoz csak akkor hajolj le, ha már nem ugrál és megnyugodott
Egészséges életmód a kutyának is
Figyelj arra, hogy a kutyád ne csak fizikailag, hanem mentálisan is elfáradjon. Taníts neki trükköket és adj neki feladatokat. Járjatok társaságba, ismerkedjetek meg más kutyákkal is, ez is sokat fog neki segíteni leküzdeni a szorongását.
Adj neki olyan táplálékot, ami tartalmazza a szükséges tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. Ez elengedhetetlen az idegrendszer megfelelő működéséhez.
Még egy kutyus
Amennyiben megteheted, és nem probléma számodra fogadj örökbe még egy kutyát. A társ jelenléte megnyugtatja a kutyát, és nem pánikol többé. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy ritkán, de előfordulhat, hogy egymásra ragasztják a pánikot, és dupla problémával szembesülsz.
Ha úgy érzed, nincs javulás, kérd egy viselkedésterápiás szakember segítségét. Az ő segítségével lerövidítheted a folyamatot.